Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze pořádá 25. listopadu 2024 odbornou konferenci na téma „Zdravotnický prostředek jako nedílná součást ICT“. Akce pod záštitou děkana prof. MUDr. Jozefa Rosiny, Ph.D., MBA, se koná v prostorách CIIRC – Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v pražských Dejvicích. Na své si tady určitě přijdou nejen odborníci z oblasti zdravotnické techniky, ICT a kybernetické bezpečnosti, ale i zdravotničtí profesionálové, právníci a vývojáři.
Hlavní témata a zaměření konference
Konference se věnuje klíčovým otázkám propojení zdravotnických prostředků do systémů informačních a komunikačních technologií (ICT) a jejich rolím ve zlepšování zdravotní a sociální péče. To v praxi představuje efektivnější diagnostiku a léčbu pacientů, zlepšení správy dat, kybernetickou bezpečnost a interoperabilitu v českých nemocnicích, zdravotnických a sociálních zařízeních. ICT a digitalizace se tak rychle stává nedílnou součástí vývoje zdravotnických prostředků. Co by vám tedy nemělo uniknout?
- Telemedicína a právní rámec: S rostoucí rolí telemedicínských služeb po době pandemie se otázka právního ukotvení stává více než zásadní. Mgr. Martin Schimmer z M2A Partners vás provede aktuálními právními otázkami, které v této oblasti hýbou trhem.
- Kybernetická bezpečnost a zdravotnické prostředky: S narůstající digitalizací zdravotnictví vyvstává potřeba chránit citlivé zdravotní informace. Jan Henyš (EZÚ) a Mgr. Patrik Fráňa (NÚKIB) představí potřebnou legislativu a normy. O praktických příkladech kybernetických hrozeb a způsobech, jak se jim bránit, bude hovořit doc. JUDr. Jan Kolouch, Ph.D..
- Regulace umělé inteligence ve zdravotnictví: Rychle se rozvíjející obor AI má potenciál zásadně zlepšit diagnostiku i léčbu pacientů, zároveň však přináší nové výzvy. Jan Henyš bude hovořit o aktuálních regulacích a jejich požadavcích na tvůrce AI řešení.
EHDS a budoucnost zdravotnické dokumentace
Konference také představí Evropský prostor pro zdravotní data (EHDS), který je výrazným příslibem zásadní změny v práci s elektronickou zdravotnickou dokumentací a má ambice konečně sjednotit přístup k datům pacientů napříč EU. Iniciativu EHDS představí Mgr. Lenka Kaška M.L., LL.M., předsedkyně Pracovní skupiny pro elektronizaci zdravotnictví, SPČR, předsedkyně Výboru pro pacientské organizace, ATDZ
Digitalizace a spolupráce ICT se zdravotnickými prostředky Konference ČVUT jistě bude důležitou platformou, kde se setkají odborníci z oblasti zdravotnické techniky, IT a práva k diskusím o budoucí podobě zdravotnických prostředků v kontextu digitalizace. Témata jako právní aspekty telemedicíny, kybernetická bezpečnost nebo využití umělé inteligence v diagnostice naznačují, že zdravotnictví budoucnosti bude stále více závislé na technologiích. Díky těmto inovacím se jistě zlepší jak péče o pacienty, tak i efektivita celého zdravotnického systému.
Petr Moláček, digitalhealth.cz