Pokrok prostě nezastavíme. A s nástupem AI (Umělé inteligence) do medicíny je to více než zřetelné. Umělá inteligence se pomalu stává nepostradatelným partnerem zdravotnictví, kam přináší nejen technologický pokrok, ale také zásadní změny v poskytování péče a zachraňování lidských životů.
Pracovní dokument OECD (v příloze pod článkem), neboli mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, dokládá, že v roce 2023 mohlo jen v Evropě dojít k ztrátě 163 000 životů kvůli lékařským chybám, z nichž 30 % bylo způsobeno nedostatečnou komunikací. AI ji může významně zlepšit, což povede k přesnějším informacím, minimalizaci chyb a zlepšení zdravotních výsledků.
- Výhodou AI je podle OECD také zefektivnění pracovních procesů a aktivit. Až 36 % činností ve zdravotnictví by mohlo být díky umělé inteligenci automatizováno. Ušetřenou pracovní kapacitu by pak bylo možné věnovat k rozšíření přímé péče o pacienty.
- AI také umožňuje efektivně propojit aktuální údaje o zdravotním stavu pacienta s rozsáhlými špičkovými znalostmi z medicíny. To pomůže zachytit kritické signály a zlepšit včasné poskytnutí potřebné odborné péče. Společně s tím dovoluje AI využití doposud nevyužívaných ladem ležících dat a zkvalitnit diagnostiku a léčbu různých onemocnění.
- Klíčovým aspektem, který AI může také zlepšit, je bezpečnost digitální infrastruktury zdravotnictví. S rostoucím počtem kybernetických útoků na zdravotnické systémy je AI stále více využívána k odhalování a předcházení bezpečnostním hrozbám.
Pozor na rizika
Nicméně s přínosy AI přicházejí i nová rizika, která je třeba systémově ošetřit. Zmiňme zde namátkou chybné výsledky nových AI algoritmů, únik osobních údajů a také nejasná odpovědnost za využití výsledků AI.
I přes revoluční výhody, které AI v medicínské diagnostice přináší, je tedy důležité zůstat ohledně rizik vysoce obezřetný. Právě AI a další inovační technologie patří do jedné z pěti vysoce rizikových oblastí podle výroční zpráva společnosti Kodiak Solutions. Ta se věnuje zdrojům nejčetnějších manažerských rizik pro rok 2024, jako jsou již zmíněná AI rizika spojená s ekonomikou podniku, konkurencí, pracovní silou nebo kybernetickou bezpečností.
- Vliv AI a nových technologií ostatně přesahuje do většiny klíčových kategorií včetně finanční výkonnosti. Efektivita nástrojů AI musí být pečlivě vyvážena také s náklady na jejich implementaci a školení zaměstnanců, tak aby bylo možné dosáhnout celkového pozitivního dopadu.
- Mezi dopady rizika můžeme zahrnout i problémy se zaměstnanci. Pro práci s AI inovačními nástroji potřebujeme lidi s potřebnými znalostmi a dovednostmi. Případně je také nutné stávající zaměstnance řádně proškolit, aby byli schopni nové AI technologie efektivně využívat. A pokud je zaměstnanci nepřijmou, může nastat zvýšená fluktuace. Ruku v ruce se s tím zvyšují třeba právní a reputační rizika.
- Proč bychom tedy měli novým rizikům věnovat takovou pozornost? Nemocnice různé velikosti a další lékařské praxe čelí stále komplexnějším rizikům, které ovlivňují klinická, provozní a finanční rozhodnutí. Nástroje AI, zejména využívající generativní modely, nabízejí efektivitu, přesnější diagnostiku a zlepšení pacientské zkušenosti.
- Nicméně s těmito výhodami přicházejí i rizika. Bezpečné uchovávání rozsáhlých dat, zejména citlivých zdravotních informací, ochrana trénovacích dat před zneužitím a eliminace předsudků v algoritmech AI patří mezi klíčová bezpečnostní a etická rizika.
Umělá inteligence bezesporu přináší do zdravotnictví nejen technologické inovace, ale také potenciál pro zlepšení péče, záchranu životů a ochranu digitálních systémů. Nasazení AI služeb ale vyžadují promyšlený přístup k minimalizaci spojených rizik a k maximálnímu využití těchto inovací pro zlepšení celkového poskytování zdravotní péče. Je tedy klíčové, aby manageři zdravotnických organizací nepodceňovali rizika při nasazení AI a posuzovali, jak ovlivňují provoz instituci. K tomu si vyvinuli směrnice, plány interního auditu a dodržování předpisů, které efektivně alokují potřebné zdroje do klíčových oblastí s největším dopadem rizik. Nicméně dřív nebo později sektorová EU nebo státní regulace poskytne právní rámce a směrnice k využití AI ve zdravotnictví. Do té doby si ale každý bude muset pomocí sám.