Zatímco technologie proměňují mnohé oblasti našeho života, zdravotnictví stále zápasí s neefektivními procesy, které péči o pacienty zpomalují . Dlouhé čekání na telefonické spojení s ordinací či nezodpovězené e-maily jsou běžnou zkušeností pacientů i lékařů. Kvalifikované zdravotní sestry musí často zastávat role sekretářek a recepčních, což vede k obrovskému plýtvání jejich odborností. Problém je palčivý zejména v menších ambulancích, kde často působí pouze lékař a zdravotní sestra bez administrativní podpory. Právě zde může virtuální asistentka Sestra Emmy pomoci.
Jak zlepšit komunikaci s pacienty
Praktický lékař MUDr. Ondřej Sobotka se se svými kolegy rozhodl najít způsob, jak své ordinace zbavit každodenního přetížení administrativou a zároveň jak zlepšit komunikaci s pacienty. Model, kdy lékař a zdravotní sestra musí bez další podpory zvládat celou organizační agendu, se ukazoval delší dobu jako neudržitelný. Pandemie COVID-19 pak tyto problémy jen prohloubila a ukázala naléhavou potřebu digitalizace.

Před pandemií dostávali někteří lékaři běžně 30–40 e-mailů denně. Po jejím vypuknutí se však jejich počet vyšplhal až na 250 a komunikace kolabovala. Tam, kde ordinace využívaly jen telefon, nebylo možné se často dovolat vůbec po několik dní. Pacienti byli totiž přes média instruováni, aby své lékaře kontaktovali telefonicky namísto osobních návštěv. Stávající komunikační kanály ale na takový nápor připravené nebyly. Lékaři a sestry místo péče o pacienty ztráceli hodiny vyřizováním telefonů a zpracováváním emailů. Bylo jasné, že tradiční způsoby komunikace už nestačí.
„Pacienti často posílali dlouhé e-maily plné zbytečných informací, které bylo obtížné rychle zpracovat. Navíc mnoho zpráv končilo ve spamu nebo se mezi stovkami jiných ztratilo. Čekání na odpověď se tak protahovalo a pacienti byli přirozeně nespokojení“, popisuje situaci MUDr. Sobotka.

Pustil se proto do hledání technologického řešení, které by eliminovalo administrativní zátěž a umožnilo efektivnější řízení pacientských požadavků. Po dlouhých diskusích a úzké spolupráci s vývojáři se zrodila aplikace Sestra Emmy – virtuální asistentka, která přináší revoluci v organizaci lékařské praxe.
Zrod virtuální sestry
Na počátku projektu usilovala skupina šesti lékařů, aby své zkušenosti a představy přetavili do digitálního řešení. První verze vznikala čtyři měsíce, kdy se původní koncept rodil přímo na základě reálných potřeb lékařů při řízení lékařské praxe. Hlavním cílem bylo pacientům usnadnit komunikaci s ordinací, lékařům pak umožnit rychlejší zpracování požadavků a efektivní třídění informací. Výzvou pro vývojáře také bylo zvládnutí standardů bezpečnosti a ochrany osobních údajů. V prosinci 2020 byla aplikace Sestra Emmy spuštěna. Během posledních pěti let se aplikace dále zdokonaluje. Rozvinul se i díky angel investorovi a dotaci Ministerstva průmyslu a obchodu, kteří pomohli s financováním rozšíření funkčností.
„Lékaři potřebují dostatek času na akutní případy, chronické pacienty, prevenci i na vystavování různých potvrzení. Není efektivní, aby jejich čas pohlcovaly činnosti , které lze vyřešit automatizovaně“, vysvětluje MUDr. Ondřej Sobotka.

Jak Sestra Emmy funguje
Dnes je virtuální Sestra Emmy inteligentní systém k bezpečné komunikaci mezi pacienty a jejich lékaři. Od roku 2023 platforma obsahuje voicebota, který umožňuje hlasovou interakci s pacienty. Vstupní informace se díky využití umělé inteligence zpracovává až 10krát rychleji než tradičním přístupem. Nová generace AI informace od pacientů strukturuje tak, aby byly lékaři okamžitě srozumitelné, což významně urychluje rozhodování o zdravotních potřebách pacientů.
Virtuální sestra Emmy pomáhá lékařům:
- Prioritizovat požadavky pacientů – rozlišuje akutní případy od běžných dotazů.
- Snižovat administrativní zátěž – šetří čas lékařům i zdravotním sestrám.
- Zefektivnit management ordinace – lékař má přehled o všech požadavcích a jejich prioritách.
- Zlepšit pacientskou zkušenost – rychlé odpovědi a jasná struktura dotazů zvyšují spokojenost pacientů.

Jak se daří řešení na trhu
Za čtyři roky svého fungování si Sestra Emmy získala pevné místo mezi zdravotnickými aplikacemi. Aktuálně ji využívá kolem 1 500 zdravotníků a expanduje i na Slovensko, kde procesy v primární péči fungují podobně jako v Česku.
Ne všichni lékaři ale přijali Emmy s nadšením. Někteří stále nedůvěřují digitálním řešením a nechtějí měnit své návyky. Každodenní praxe ale dokazuje, že i seniorní uživatelé dokáží aplikaci úspěšně používat. Cílem tvůrců je propojit se s dalšími zdravotnickými systémy – od ambulantních softwarů po nemocniční systémy. Zde však také naráží na neochotu tradičních poskytovatelů zdravotnických informačních systémů umožnit integraci a sdílení dat. Označení „virtuální sestra“ již mezi ambulantními lékaři v Česku zdomácnělo a objevují se i konkurenční systémy, které vycházejí z konceptu Emmy a označení „virtuální sestra“ také přebírají. Přesto její vývoj pokračuje a zaměřuje se na rozšíření funkcionalit a lepší propojení s pacienty prostřednictvím mobilních aplikací pro iOS a Android.
Budoucnost moderní péče
Virtuální sestra Emmy dokazuje, že digitální inovace ve zdravotnictví nejsou hudbou budoucnosti. Již nyní přinášejí konkrétní výsledky a mění způsob, jakým lékaři komunikují s pacienty. Díky technologiím tak mohou zdravotníci trávit méně času administrativou a více se věnovat důležité péči o pacienty. Řešení jako je Sestra Emmy se již stávají standardem moderní lékařské praxe.