V polovině září proběhla v Praze konference Medical Device AI Conference, zaměřená na roli umělé inteligence v oblasti zdravotnických prostředků. Hlavní organizátorkou této inspirativní akce byla Pavlína Walter, regionální výkonná ředitelka GCP-Service International pro střední Evropu a globální ředitelka pro business development. Tato německá společnost, působící globálně na poli klinického výzkumu, se stále více angažuje v oblasti zdravotnických prostředků a umělé inteligence (AI). S Pavlínou Walter jsme si povídali o současných trendech, potenciálu českých firem i jejím pohledu na AI jako na hybnou sílu pro zdravotnictví.
Pavlíno, co bylo hlavní motivací k pořádání konference Medical Device AI Conference?
Naším hlavním cílem bylo propojit odborníky z oboru zdravotnických prostředků a AI s inovačními lídry, kteří chtějí zefektivnit zdravotní péči prostřednictvím moderních technologií. Právě AI může mít ve zdravotnictví přelomový dopad, zejména v oblasti klinických studií a vývoje nových zdravotnických prostředků. V GCP-Service International se mimo jiné zaměřujeme na podporu technologických inovací, protože právě ty umožňují efektivní a dostupnou zdravotní péči. Konferencí jsme chtěli posílit diskusi o AI v tomto kontextu a inspirovat další kroky v oboru.
Můžete nám přiblížit, jak AI zapadá do činnosti GCP International?
GCP-Service International je téměř rodinná německá firma, která se specializuje na poskytování komplexních služeb v oblasti klinických studií – od počátečních fází výzkumu až po finální fáze uvedení produktu na trh. Našim mezinárodním klientům pomáháme splňovat náročné regulační požadavky EU na zdravotnické prostředky, a zajišťujeme kompletní proces zahrnující monitoring, projektové řízení, biostatistiku, analýzu dat etc.
Poslední rok jsme navíc rozšířili naše zaměření i na oblast umělé inteligence (AI). Pomáháme našim klientům – výrobcům zdravotnických prostředků – s realizací jejich klinických studií po celém světě a s implementací efektivní AI strategie.
Zavádíme i pokročilá řešení umělé inteligence pro lepší zpracování dat, elektronickou správu dokumentace a optimalizaci řízení klinických procesů, což našim klientům umožňuje dosáhnout vyšší efektivity a přesnosti. Naším cílem je být i nadále spolehlivým partnerem, který reaguje na aktuální potřeby odvětví a podporuje inovace na všech úrovních klinického výzkumu.
Jaké jsou podle vás klíčové trhy pro využití AI v oblasti zdravotnických prostředků?
Významný potenciál vidíme v Asii, a to především v Číně a Japonsku, kde vnímáme vysokou otevřenost pro inovace. I přes současné určité ekonomické výzvy si asijské firmy velmi cení našich zkušeností s evropskými regulačními procesy. Čína například vidí v Evropě velký trh pro své biotechnologické produkty a AI řešení, přičemž často hledají spolehlivého partnera, který jim pomůže vstoupit na evropský trh. Podobně také japonské společnosti stále více rozvíjí AI pro zdravotnictví, a my jim pomáháme překonat specifika evropských regulací a nároků jednotlivých EU členských států.
Vidíte v oblasti zdravotnických prostředků a AI potenciál i pro české firmy?
Pavlína Walter: Rozhodně ano! Česká republika má silnou tradici vývoje v oblasti zdravotnických prostředků a díky spojení s AI mohou místní firmy dosáhnout významného pokroku. Setkáváme se s mnoha zahraničními firmami a startupy a v porovnání s nimi těm českým často chybí hlubší znalost zahraničních trhů, důkladná rešerše konkurence a také sebevědomí v jednání s investory. Naše firmy mají špičková řešení, ale potřebují lépe strategicky plánovat vstup na zahraniční trh a připravit se na dynamiku a požadavky globálního prostředí.
Jaké konkrétní kroky byste českým firmám doporučila, aby zvýšily své šance na úspěch?
V prvé řadě doporučuji zaměřit se na kvalitní business plán s reálnými cíli a potenciálními partnery na globálním trhu. Investice do výzkumu trhu a navázání kontaktů s investory nebo inkubátory v zahraničí je další klíčový krok. Firmám, které mají skvělý produkt, radím, aby se nebály jít do zahraničních spoluprací, třeba právě s pomocí platforem, jako je Asociace výrobců a dovozců zdravotnických prostředků (AVDZP), která může poskytnout důležité kontakty. Český ekosystém je podle mě navíc unikátní díky vysoké úrovni spolupráce mezi SÚKL, zdravotními pojišťovnami a regulátory, což je výhoda, kterou se vyplatí využít.
Pojďme se nyní na chvíli věnovat vaší kariéře. Co vás přivedlo do GCP-Service International a k AI ve zdravotnictví?
Má cesta začala ihned po dokončení studií farmacie na Univerzitě Karlově, kdy jsem získala první zásadní mezinárodní zkušenost v USA. Zde jsem se věnovala klinickému výzkumu v biotechnologickém sektoru. Následně jsem se přesunula do Dánska, kde jsem vedla klinické studie a zároveň rozšířila spolupráci i na čínské partnery. Tato zkušenost mě nasměrovala k business developmentu s ambicí spojovat technologické a kulturní rozdíly mezi západními a asijskými trhy.
Od roku 2022 působím v Česku jako ředitelka pro Česko, Slovensko a Maďarsko v GCP-Service International a zastávám také globální roli manažerky pro business development. Věnuji se doktorandskému studiu na ČVUT se zaměřením na využití umělé inteligence ve zdravotnictví, což je i mým velkým zájmem. Spojení AI a zdravotnictví je pro mě příležitostí, jak přinášet inovace a podporovat výrobce zdravotnických prostředků v celosvětovém měřítku.
Děkujeme za inspirativní rozhovor!