Samsung se pustil do výzkumu neinvazivního monitorování hladiny glukózy a kontinuálního sledování krevního tlaku. To naznačuje jeho ambiciózní plány v oblasti zdravotní péče a také jeho odhodlání konkurovat technologickým gigantům jako je Apple. Toto úsilí je ale také součástí širšího záměru integrovat zdravotní funkce do řady stávajících zařízení, mezi které patří nedávno představený prsten Galaxy Ring.
Svým uživatelům chce Samsung poskytnout komplexní pohled na jejich zdraví díky senzorům umístěným na různých částech těla a v domácnosti. Monitoring vitálních funkcí a dohled nad zdravotním stavem se totiž dnes stává klíčovým prvkem prodeje chytrých telefonů a hodinek. Proto Samsung, Apple i Google tyto funkce intenzivně využívají k přilákání nebo udržení zákazníků.
Dnešní nositelná zařízení jsou běžně vybavena sensory a softwarem k monitoringu vitálních funkcí jako jsou měření saturace (SpO2), tepové a dechová frekvence, případně tělesné teploty nebo neinvazivního měření krevního tlaku. Samsung již ale cílí na senzory, které umožňují kontinuální monitorování krevního tlaku a hladiny krevního cukru. Plánuje přitom nasazení neinvazivního monitorování glukózy do svých zařízení do pěti let. Reaguje tak na dlouhodobou práci Apple na vývoji neinvazivní čtečky glykémie.
Samsung cílí i na uživatele, kteří nejsou fanoušky nošení hodinek. Pro ně vyvinul prsten Galaxy Ring přirozeně také s funkcemi dohledu zdraví. Uživatelé díky tomu mohou sledovat své zdravotní ukazatele nebo spánkový režim. Samsung tím reaguje na další výrobce, kteří zákazníkům s touto preferencí tuto technologii již nabízejí. Galaxy Ring má být uveden na trh do konce roku 2024. Výrobce pro prsten plánuje v úvodu výbavu pro sledování fyzických aktivit a spánku, další zdravotní funkce přijdou na řadu později.
Je jisté, že kontinuální měření krevního tlaku a neinvazivní měření glykemie bude časem novým standardem ve výbavě nositelných zařízení. Vývoj neinvazivního monitoru hladiny cukru v krvi je přitom pro všechny výrobce velkou výzvou. Uživatelé by tak získali pohodlnější alternativu k současným glukometrům, které vyžadují odběr krve nebo vpich do kůže. Dnes se pro neinvazivní měření glykemie nejčastěji využívají sensory pro infračervenou spektroskopii. Vzhledem k rozdílným naměřeným parametrům u jednotlivých uživatelů je ale potřeba jednou za čas kalibrovat podle tradiční invazivní metody diagnostiky z kapky krve. Ke kontinuálnímu měření krevního tlaku se pak využívají fotopletysmografické (PPG) sensory, které zpracovávají odraz světelného signálu z kůže a podkoží. I tady je třeba metodu občas kalibrovat dle měření standardním tonometrem.
O zlepšení monitorování krevního tlaku se v současnosti právě Apple, tak Samsung snaží. Zatímco Samsung zkoumá, jak funkce měření krevního tlaku vylepšit, tak Apple již plánuje přidat detekci hypertenze do svých hodinek. Tyto kroky však nejsou bez komplikací, jak ukázal nedávný právní spor Apple s Masimo Corp. o měření kyslíku v krvi.
Další na řadě je využití zdravotních sensorů v technologiích, jako jsou sluchátkách nebo brýle pro rozšířenou nebo virtuální realitu. Tyto inovace by mohly přinést novou úroveň sledování zdravotních ukazatelů s dalšími přínosy pro uživatele.
Celkově se zdá, že technologické společnosti jako Samsung a Apple se neustále snaží posunout hranice v oblasti zdravotní péče a inovovat ve prospěch uživatelů. Přestože na této cestě existují určité výzvy a komplikace, pokrok v této oblasti slibuje revoluci v monitorování a péči o zdraví.
Zdroj: Bloomberg
Petr Moláček