Uživatelé chytrých prstenů Oura mají nově k dispozici centrum experimentálních funkcí Oura Labs. Díky tomu mohou využívat funkci Symptom Radar, která detekuje včasné známky fyziologického zatížení a rizika respiračních onemocnění.
Pro připomenutí chytrý prsten Oura Ring je od roku 2015 produkt finské společnosti Oura Health Oy. Prsten sbírá zdravotní údaje z prstu uživatele podobně jako běžný náramek na měření aktivity nebo monitor srdečního tepu. Údaje o fyzické aktivitě, srdečním tepu, tělesné teplotě, dechové frekvenci a spánku shromážděné prstenem jsou přenášeny prostřednictvím Bluetooth do aplikace v chytrém telefonu.
Prsten Oura využívá infračervené fotopletysmografické LED diody. Vlastní algoritmus analyzuje odražené světlo od pokožky. To umožňuje snímat srdeční frekvenci, variabilitu srdečního rytmu nebo parametry dýchání. Snímače Oura zachycují biometrické údaje uživatele s výrazně vyšší frekvencí než nositelné produkty konkurentů, jako jsou např. Apple Inc. a Fitbit. Zařízení dokáže také měřit tělesnou teplotu nebo monitorovat menstruační cyklus. Baterie údajně vydrží na jedno nabití týden. V závislosti na své velikosti váží prsten neuvěřitelných 4 až 6 gramů.
Co Symptom Radar přináší
Symptom Radar každé ráno vyhodnocuje biometrické údaje uživatele, aby zjistil symptomy respiračních onemocnění. Při zjištění vyššího rizika onemocnění případně při významném zvýšení tělesné teploty vyzve uživatele k aktivaci klidového režimu.
Symptom Radar není jen další detektor nemocí. Jeho algoritmy se zaměřují se na včasné signály fyziologického zatížení, kdy sledují klíčové biometrické trendy, jako je teplota, dechová frekvence, klidová tepová frekvence nebo variabilita srdečního rytmu a další.
Může tedy signalizovat riziko možného onemocnění nebo také stav po náročném tréninku nebo nedostatek spánku. Jakmile jsou zaznamenány významné změny v dohlížených parametrech, uživatel je upozorněn a může tak včas reagovat.
Funkce Symptom Radar není (zatím) určena k náhradě lékaře. Má ale uživateli poskytovat užitečné ukazatele, které mohou vést k lepšímu porozumění vlastního zdraví a ke správným krokům při péči o něj.
Další trendy rozvoje
Společnost Oura při prezentaci Symptom Radaru zdůrazňuje, že se nejedná o diagnostický prostředek, ale experimentální nástroj, jak lépe pochopit signály těla. Tato strategie je pochopitelná. Tvůrcům umožňuje, aby nástroj zatím nepodléhal regulaci podle MDR a zároveň podporuje inovativní přístup k monitorování zdraví a poskytuje prostor pro další vývoj.
Centrum experimentálních funkcí Oura Labs je prostředím pro experimentaci a inovace. Funkce jako Symptom Radar a další mohou být na základě zpětné vazby od uživatelů a dalších získaných dat dále upraveny, vylepšeny nebo dokonce integrovány do hlavní aplikace. Tato iniciativa není osamoceným případem v oblasti nositelných technologií. Podobně Google se svou službou Fitbit Labs, také nabízejí prostor pro testování nových funkcí a sběr zpětné vazby od uživatelů.
Cílem Oura Labs je tedy fungovat jako prostředník mezi interním testováním a rychle rostoucí uživatelskou komunitou. Tímto způsobem společnost získává přímou zpětnou vazbu od svých uživatelů a může lépe porozumět jejich potřebám a preferencím.
Symptom Radar je prvním krokem společnosti Oura Health k lepšímu pochopení fyziologických signálů těla a jejich významu pro celkové zdraví. Jak se tato funkce bude dále vyvíjet a jaké další inovace přinese, záleží na trendech ve výzkumu v oblasti digital health a také na zpětné vazbě od uživatelů. Jisté však je, že Oura Labs otevírá dveře k novým možnostem v oblasti monitorování a péče o zdraví.
Zdroj Oura