Od počátků na vysoké škole až po úspěšné využití ve zdravotnictví. To je příběh VR medical, vývojového týmu z Plzně, který využívá virtuální realitu k transformaci léčebné rehabilitace. Podívejme se, jak se jim podařilo propojit technologii s rehabilitační praxí a co přináší do budoucnosti digitálního zdravotnictví.
Již od studií na strojní fakultě plzeňské univerzity se Konstantin Novikov, zakladatel společnosti VR medical, snažil virtuální realitu (VR) využít například v průmyslu. Do počátků rozvoje využití VR technologií spadá i spolupráce s Fakultní nemocnicí Plzeň. Tehdy vznikla myšlenka využití virtuální reality ve zdravotní péči. Lékaře zaujaly možnosti, které jim VR nabízela, a společně se rozhodli zaměřit na oblast fyzioterapie a léčebné rehabilitace. VR totiž přináší do rehabilitační terapie nejen zábavu, ale hlavně výsledky. A to zejména při léčbě pooperačních nebo poúrazových stavů třeba u ortopedických pacientů.
Léčba pomocí VR ale není jen o zlepšení motoriky nebo hybnosti. VR medical se zaměřuje na celkovou péči o pacienty, ať už jsou léčeni v nemocnicích, v ambulancích nebo jsou v lázeňské či v domácí péči. Jednou z dalších významných vlastností řešení je také využití pro onkologické a neurologické pacienty při tréninku rovnováhy nebo při respirační terapii. VR aplikace totiž cíleně pracuje s hrubou a jemnou motorikou, těla, končetin nebo rukou včetně jednotlivých článků prstů. Tvůrci aplikace ke sledování pohybu a k ovládání programu důsledně využívají funkce handtrackingu, zabudované ve VR brýlích. A díky tomu pacienti už nepotřebují při cvičení držet nepraktické hardwarové ovladače.
Rehabilitační léčba je dynamický proces. VR medical proto dlouhodobé rozvíjí léčebné plány, které zohledňují terapeutický cíl a vývoj stavu pacienta. Terapie tak počítá s možností nastavení režimu pro opakované procvičování terapeutických procedur. Pacientům to pomáhá s rychlejším zapamatováním pohybových vzorců a s jejich efektivním přenesením a uplatněním v běžném životě. Tvůrci přitom úzce spolupracují s lékaři, fyzioterapeuty, ergoterapeuty a s poskytovateli domácí péče. Navržené postupy přirozeně respektují základy léčebné rehabilitace a dále se vyvíjejí, tak jak se rozvíjí medicína.
Vývoj pod kontrolou
Celý proces vývoje, od výběru nových funkcí až po jejich implementaci, je pod kontrolou vlastního víceoborového týmu, složeného z programátorů, vývojářů, inženýrů, designerů, grafiků a odborníků ze zdravotnictví. Všichni jsou zapojeni do nepřetržitého ověřování v provozu a zdokonalování řešení. Úzce při tom spolupracují s dalšími zdravotníky s dlouholetými zkušenostmi z praxe. Takové propojení všech zúčastněných a nastavený způsob komunikace je klíčový pro úspěšný agilní vývoj, při kterém tvůrci důsledně přistupují k požadavkům z pohledu potřeb uživatelů.
Součástí služby je také robustní dohledová platforma, která spravuje účty uživatelů, dohlíží na využití aplikací v rámci terapeutických plánů pro konkrétní pacienty a jejich diagnózy. Získaná data s výsledky terapií jednotlivých pacientů je možné dále sdílet jako praktické příklady pro potřeby dalších terapeutů. S vlastním servisdeskem zajišťuje firma technickou podporu uživatelů a zajišťuje aktualizace softwaru na dálku.
Uživatelé dostávají ale komplexní podporu, jako je například zaškolení personálu, nebo odborné konzultace u jednotlivých typů pacientů v průběhu jejich terapie a rehabilitační léčby. Důležité je také sdílení zkušeností s konkrétními typy pacientů a jejich diagnóz.
Zaměření na B2B segment a partnerství s prestižními nemocnicemi včetně FN Plzeň pomohlo VR medical dodnes získat přibližně 50 implementací. Z nichž je nyní přes 40 v České republice a zbytek v zahraničí. Obchodní tým směřuje také do dalších evropských zemí. Aktuálně zaměřuje svou pozornost především na na Slovensko a Německo. K obchodnímu postupu v EU významně dopomáhá certifikace zdravotnického prostředku dle MDR, kterou VR medical pro své řešení získal už v září 2021.
Rozvojová strategie firmy počítá se systematickým zapojením partnerů, univerzit a investorů. Proto se například v popáleninovém centru pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a vyvíjí a testuje prototyp využívání VR terapie spolu s vibračními prvky k rehabilitaci pacientů, kteří se kvůli závažnosti svého stavu nemohou nebo dokonce nesmějí hýbat. Na tomto projektu, který je podpořen Technologickou agenturou České republiky (TAČR), spolupracují s VR medical kromě špičkových lékařů z Popáleninového centra FNKV i odborníci z Národního ústavu duševního zdraví. Dále k naplnění požadavků britské NHS (Národní zdravotnický systém ve Velké Británii) přispívá spolupráce v oblasti fyzioterapie s Oxfordskou universitou. A taktéž pacienti Onkologické kliniky v německém Lübecku více než rok benefitují z VR rehabilitačních terapií od vývojářů z Plzně. Taková úroveň partnerské spolupráce už dnes dokazuje, že se VR medical proměnil ze studentského týmu v inovativní firmu s vlivem na digitalizaci nejen českého zdravotnictví.