Využití telemedicíny v lázeňské léčbě zatím nebylo žhavým námětem v diskusích o digitalizaci zdravotnictví. Následná péče zdánlivě zůstávala poněkud stranou, v ohnisku pozornosti se pohybovala zejména primární péče spolu s programy telemonitoringu u chronických onemocnění. Přitom rozsah benefitů, plynoucí ze spojení lázeňského informačního systému s telemedicínskými aplikacemi, může vnést do léčebných postupů silné pozitivní impulsy.
Personalizace péče
Telemedicínský program může sledovat individuální pokroky každého pacienta a srovnávat je s jejich osobním léčebným plánem. To umožňuje lékařům a terapeutům přizpůsobit léčbu na základě konkrétních potřeb a reakcí pacienta.
Vyšší efektivita léčby
Průběžné sledování fyzické aktivity, spánku a dalších zdravotních parametrů umožňuje lékařům rychle identifikovat, zda pacienti dodržují předepsaný léčebný plán a jak na něj reagují. To může pomoci optimalizovat léčebné postupy a dosáhnout lepších výsledků.
Včasná intervence
Pokud telemedicínský program zjistí odchylky od léčebného plánu nebo nežádoucí změny v zdravotním stavu pacienta, může lékaře upozornit na potřebu včasné intervence. To může zabránit zhoršení zdravotního stavu a umožnit rychlou úpravu léčby.
Zapojení pacientů
Sledování fyzické aktivity a zpětná motivuje pacienty k dodržování léčebného plánu. Vidět konkrétní výsledky a pokrok může být pro pacienty povzbudivé a podnětné.
Účelné využití zdrojů
Telemedicínské programy mohou pomoci optimalizovat využití zdravotnických zdrojů tím, že umožní lékařům a terapeutům sledovat více pacientů efektivněji. To může pomoci k úpravě nákladů a zvýšení kapacity léčebných lázní.
Transparentní a jednoznačná komunikace
Telemedicínské technologie mohou usnadnit komunikaci mezi pacienty, zdravotníky v lázních, praktickými lékaři a zdravotními pojišťovnami. Pacienti mohou snadněji sdílet své údaje a získávat konzultace na dálku. To pomůže zvýšit pohodlí a dostupnost péče.
Sekundární využití dat
Sběr a analýza údajů o fyzické aktivitě a zdravotním stavu pacientů může poskytnout cenné informace pro výzkum a vývoj nových léčebných metod a postupů.
Všechny uvedené aspekty vzali na vědomí v Horských lázních Karlova Studánka. „I když je lázeňství velmi tradičním oborem, silně vnímáme potřebu využití inovačních digitálních nástrojů k dalšímu rozvoji následné lázeňské rehabilitační péče„, řekl ing. Jan Poštulka, ředitel lázní. Nedávno dokončená implementace nového lázeňského informačního systému zahrnovala také integraci telemedicínského řešení. Zahrnuje portál k zabezpečenému přístupu s ověřenou identitou pacientů i zdravotníků, umožňující kombinovat údaje z aplikace na chytrých zařízeních u pacienta se záznamem v dokumentací v lázeňském informačním systému.
Jak hodnotí přínos integrovaného řešení Marek Maráček, garant pro telemonitoring v Horských lázních? „Využití telemedicíny v lázeňské péči pomůže v budoucnu významně posílit význam primární a sekundární prevence. Už nyní dokážeme lépe dohlížet na průběh léčebných terapií, průběžně vyhodnocovat zdravotní stav pacientů a doporučovat úpravy životního stylu, aby byla léčebná intervence/terapie co nejefektivnější.“
Díky integraci telemedicínského řešení do systému řízení péče tak mohou lékaři a zdravotnický personál Horských lázní poskytovat konzultace na dálku a rychle reagovat na změny ve zdravotním stavu pacientů, zvýšit efektivitu léčby, podpořit dlouhodobé udržení zdraví a prevenci recidivy onemocnění.
Pacienti mají v aplikaci dostupný svůj léčebný plán, vnášejí do systému informace z nositelných zařízení, zajímají se výsledky léčby a spolupracují na jejím úspěšném završení.
Podrobnou informaci o projektu naleznete v případové studii.
Martin Doležal, digitalhealth.cz