Pokud se vám po zimě opět ozvaly vaše velké klouby, možná to jsou počáteční projevy osteoartrózy, které vás dříve či později mohou zavést k lékaři. A ten může k řešení vašich obtíží doporučit jejich výměnu. Senzory zabudované v implantátech se pak vám a vašemu lékaři poté budou bezbolestně ozývat celkem pravidelně.
Zní vám to jako pohádka z daleké budoucnosti? Nenechte se mýlit, dnešní technologie už pokročily natolik, že toto umožňují.
Náhrady kyčelního a kolenního kloubu patří mezi nejčastěji prováděné a nejúčinnější operace na celém světě. Hlavním důvodem k náhradě kyčelního nebo kolenního kloubu je osteoartróza, která jako velmi časté onemocnění postihuje až 80 % populace ve věku nad 50 let.
Technologie pomáhají pacientům a lékařům v ortopedii
Osteoartróza je degenerativní forma artritidy charakterizovaná opotřebením chrupavky, která tlumí a vyrovnává pohyb kloubů – nejčastěji kyčelního a kolenního. Způsobuje bolest, otok a ztuhlost, což vede ke ztrátě pohyblivosti.
Mezi významné rizikové faktory patří obezita, nedostatek fyzické aktivity, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a úrazy. K zemím s nejvyšší mírou náhrad kyčelního a kolenního kloubu patřily v roce 2019 Německo, Švýcarsko, Rakousko, Finsko a Belgie.
V průměru se počet náhrad kyčelního kloubu mezi lety 2009 a 2019 zvýšil o 22 % a počet náhrad kolenního kloubu o 35 %. To koresponduje s rostoucí incidencí a prevalencí osteoartrózy, způsobenou stárnutím populace a také rostoucí mírou obezity. Například ve Spojených státech se prevalence osteoartrózy kolenního kloubu od poloviny 20. století více než zdvojnásobila.
Náhrada kyčelního kloubu je chirurgický zákrok, při kterém je kyčelní kloub nahrazen protetickým implantátem. Obvykle se provádí pro zmírnění bolesti při artritidě nebo k léčbě závažného fyzického poškození kloubu po zlomenině krčku. Náhrada kolenního kloubu je rovněž chirurgický zákrok, při kterém se nahrazují nosné plochy kolenního kloubu s cílem zmírnit bolest a postižení způsobené osteoartrózou. Může být provedena také u jiných onemocnění kolenního kloubu, jako je revmatoidní artritida.
Digitalizace dostihla i kloubní náhrady
Digitální zdravotnictví pokračuje v transformaci zdravotní péče. Lékaři spolu s pacienty se stále častěji obracejí na pokročilé technologie k dosažení lepších léčebných výsledků. Jedním z takových řešení je systém MyMobility, kolenní náhrada, která se integruje s chytrým telefonem pacienta a v reálném čase poskytuje pacientovi i jeho lékaři „provozní“ údaje.
Systém MyMobility je součástí nové éry propojené zdravotní péče. Implantáty a náhrady jsou navrženy tak, aby nejen nahrazovaly nemocné končetiny nebo orgány, ale aby aktivně dohlížely na pacienty a pomáhaly jim při jejich zotavování.
Vyvinula jej společnost Zimmer Biomet, která se specializuje na výrobu zdravotnických prostředků v oblasti ortopedie. Systém se skládá z implantátu kolenního kloubu, který komunikuje s mobilní aplikací v chytrém telefonu pacienta, a také z platformy pro vzdálené monitorování, která lékařům umožňuje sledovat pokrok pacientů v reálném čase.
Systém shromažďuje množství údajů, včetně počtu kroků, rozsahu pohybu v koleni a velikosti tlaku vyvíjeného na implantát. Tyto údaje pak slouží k poskytování personalizované zpětné vazby a pokynů pacientům, které jim pomáhají optimalizovat rekonvalescenci a snížit riziko komplikací.
Platforma MyMobility využívá hodinky Apple Watch a iPhone ke sledování pokroku pacienta v průběhu celého procesu zotavování. | Zdroj: Vladislav Bychkov/Unsplash
Hodinky Apple Watch měří úroveň aktivity a odesílají data do aplikace pro iPhone, která pacienty vede v personalizovaném cvičení, stanovuje cíle cvičení a pravidelně připomíná doporučená cvičení.
Pacienti mohou aplikaci používat také ke komunikaci se svým ošetřujícím týmem a k přístupu ke vzdělávacím zdrojům o operaci náhrady kolenního kloubu a rekonvalescenci. Platforma využívá algoritmy strojového učení, které pomáhají předvídat, u kterých pacientů se mohou vyskytnout komplikace a také upozornit ošetřující lékaře.
Výsledky studií ukázaly, že pacienti s MyMobility měli kratší pobyt v nemocnici a méně zákroků fyzioterapeuta. Kromě toho pacienti vykazovali větší zlepšení rozsahu pohybu, nižší výskyt komplikací a vyšší míru spokojenosti s průběhem rekonvalescence.
Systém MyMobility byl vyvinut společností Zimmer Biomet ve spolupráci s Apple. Cílem bylo zlepšit kvalitu a nákladovou efektivitu péče o pacienty s náhradou kloubu. Platforma je v současné době k dispozici zatím omezenému počtu poskytovatelů zdravotní péče ve Spojených státech.
Celkově studie naznačují, že podobné digitální platformy mají potenciál způsobit revoluci v péči o pacienty po operaci náhrady kolenního kloubu a mohou pomoci významně zlepšit výsledky pacientů, kterým byly jejich klouby nahrazeny.