Moderní medicína má možnost dosavadní léčebné postupy rozšířit o využití digitálních technologií jak k podpoře zdraví, tak i k prevenci a managementu onemocnění. Může tím zvýšit kvalitu a efektivitu péče o pacienty a šetřit kapacity personálu. Pacienti i poskytovatelé zdravotních služeb postupně přesouvají zájem od prvotních wellness produktů, postrádajících prokázanou klinickou účinnost, ke specializovaným nástrojům a digitálním terapeutikům (DTx). Vedle schopnosti doplnit nebo dokonce nahradit tradiční léčebné postupy jsou pro ně v regulačních opatřeních formulovány další specifické požadavky, jako uživatelsky přívětivé prostředí, zaručená dostupnost, ochrana osobních údajů. V Evropě jsou již pro DTx definované modely vstupu do systému úhrad za poskytování zdravotních služeb v Německu (DiGA), Francii (Pecan) nebo Belgii (mHealthBelgium). Dosavadní lídry USA a Koreu předstihuje Evropa modelem Fast‑track, kdy DTx může po zkrácenou dobu 12 měsíců získat podpůrná data o účinnosti, pokud byl výrobce schopen doložit předběžná data a splnil všechny podmínky bezpečnosti.
Jinak je tomu v Česku. Přestože aplikace k podpoře zdraví a managementu onemocnění našla svoji cestu do ordinací i k pacientům, plní svou úlohu a naplňují nezbytné požadavky, o regulovaném a efektivním vstupu do prostředí nebo o úhradách nemůže být ani zmínka. V tomto příspěvku ve stručnosti představíme platformu, která umožňuje vytvářet edukační a podpůrné programy pro pacienty se specifickými výživovými potřebami nebo u onemocnění, kde existuje významná vazba mezi zdravotním stavem a životním stylem či konkrétně stravou. V současné době podporuje osoby s prediabetem, diabetem druhého typu a ženy s gestačním diabetem. Principy řízení životního stylu je ovšem možné uplatnit u širšího spektra onemocnění. Multioborový řešitelský tým společnosti VX Systems má vizi prosadit edukační a podporující platformu Jídelní plán pro intervenci multifaktoriálních onemocnění spjatých se životním stylem a podporovat nejen klienty (v boji s nimi), ale také odborníky (v úspoře času s edukací pacientů, v rozšiřování míry poznání a pochopení souvislostí). Platforma může být využita nejen pro edukaci a podporu pacientů, ale i v rámci vědeckých studií jako efektivní nástroj sběru dat souvisejících s životním stylem a zdravotním stavem.
Poptávka po zdravotní péči v celé Evropě převyšuje dostupné kapacity a zdroje. To je způsobeno rostoucí zátěží chronických onemocnění, která je spojena se stárnutím populace, měnícími se návyky a novými environmentálními skutečnostmi. Současné modely poskytování zdravotní péče budou pravděpodobně neudržitelné a nebudou schopny tyto rostoucí požadavky uspokojit.
V evropském regionu je asi 60 milionů osob s diabetem a jejich počty rychle rostou. Pacienti s diabetem čelí vyššímu riziku závažných zdravotních komplikací, včetně kardiovaskulárních příhod, slepoty, amputací a selhání ledvin. Samotný prediabetes a diabetes 2. typu vzniká na základě rizikových genových predispozic a nevhodném životním stylu, který vede k nadváze či obezitě. Pro pacienty je tak zásadní vedle případné medikace změnit stravu a životní styl. Diabetes tedy představuje mnoho výzev a vyžaduje, aby se systémy zdravotní péče přizpůsobily a přetvořily tak, aby reagovaly na rostoucí hrozby pro osobní, sociální a ekonomický blahobyt.
Lze situaci nemocných změnit? Může být stávající přístup přehodnocen?
Pacient a lékař mohou společně s podporou vzdělávacího a podpůrného programu Život 2.0 dosáhnout velmi dobrých výsledků (ve srovnání se standardní diabetologickou péčí i konkurencí). Zejména proto, že standardizovaná péče dosud cíleně nevede pacienty ke zvratu v jejich onemocnění. Současný systém také nemá dost kapacit a nástrojů, aby mohl pacienty efektivně komplexně edukovat a podporoval je dlouhodobě a průběžně při snaze nemoc zlepšit. V programu Život 2.0 pacienti dostávají veškeré potřebné informace a nástroje, aby se mohli pokusit o remisi nebo výrazně lepší kompenzaci. Celý program účastníky vede krok za krokem během 6 měsíců potřebnou změnou stravy a životního stylu. Pokrývá nejen oblast porozumění nemoci a jejích mechanismů, ale všech důležitých aspektů, které mají na dobré zvládání nemoci vliv – stravy, stresu, pohybu, spánku a dalších.
Vzdělávací video-lekce a články od multioborového týmu přináší pacientů nutné informace a postupně budují jejich znalosti. jídelníčky, tipy na vhodné recepty i okamžitá zpětná vazba webové dia aplikace na každodenní stravování pacientům pomáhají s implementací nutných stravovacích změn. Webová aplikace umožňuje zápis všech důležitých faktorů souvisejících s kompenzací onemocnění – kromě zápisu krevního cukru a stravy např. zápis spánku, pohybu, doprovodné akutní nemoci apod. Informace lze sdílet s lékařem přímo v rozhraní nebo vygenerovat přehledný report v pdf či ho rovnou vytisknout. Pacienti díky tomu získávají přehled a lékař kvalitní podklady.
Součástí je i podpora odborníků (internista-diabetolog, nutriční terapeut, vyškolený tým) formou živých webinářů, odpovídáním na dotazy emailem i ve facebookové skupině či prostřednictvím individuálních online konzultací. Pacienty tak provádí budováním porozumění a změnou životního stylu krok za krokem s důrazem na aktivní spolupráci s ošetřujícím lékařem. Program totiž lékařskou péči nenahrazuje, ale účinně a uživatelsky přívětivě doplňuje.
Program vznikal v letech 2020-2021 ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v rámci projektu ”Život 2.0 – diabetes a hmotnost pod kontrolou”. Po zapracování zpětné vazby z pilotního testování projektu v únoru 2022 uveden na trh. Od té doby je kontinuálně zlepšován, aby pacientům cestu k remisi či lepší kompenzaci co nejvíce ulehčil. Projekt již získal ocenění za úspěšné řešitelství v soutěži Czech DIGI@MED Award, kterou každoročně uděluje společnost Roche Česká republika autorům, kteří vytvořili v uplynulém roce inovativní digitální řešení v oblasti péče o zdraví. Nominované projekty pomáhají zásadním způsobem optimalizovat procesy ve zdravotnictví nebo přicházejí s unikátní inovací. Program se také probojoval do semifinále Woman Startup Competition.
Firma VX Systems od roku 2022 vyvinula další vzdělávací a podpůrné programy – DiaZáklad pro základní orientaci v problematice diabetu 2. typu, který poskytuje nutnou edukaci, na kterou není v ordinaci lékaře často čas nebo např. DiaKlub pro přístup k chytrému online diabetickému deníku a průběžnému vzdělávání pacientů. Veškeré aktivity shrnuje web www.setresdiabetes.cz. Na podzimu 2023 také firma přišla na trh s programem a podpůrnou aplikací pro ženy s těhotenskou cukrovkou DiaMáma.
Těhotenská cukrovka postihuje v Čechách asi 19% těhotných žen a trend jejího výskytu je vzrůstající. Pacientky se musí rychle po diagnóze zorientovat v oblasti nemoci a osvojit specifickou dietu i pravidelné měření glukometrem. Většina pacientek zvládne těhotenskou cukrovku bez medikace, pouze pomocí úprav stravy. Při špatně nebo vůbec neléčené těhotenské cukrovce ale hrozí různá rizika pro matku i dítě – od komplikací porodu kvůli velké hmotnosti dítěte, přes zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu v dalším životě dítěte nebo až jeho úmrtí v děloze. Nemoc a adopce diety provází u mnoha žen stres a diskomfort. Podle interního průzkumu společnosti 53% žen považuje v rychlosti sdělené informace o těhotenské cukrovce a její léčbě od lékaře za nedostačující či nesrozumitelné.
Proto vznikl program DiaMáma, aby podpořil pacienty i lékaře. Stejně jako Život 2.0 nabízí chytrý diabetický deník pro zápis stravy (se zpětnou vazbou), glykémie a dalších informací, přes interaktivní jídelníčky a tipy na vhodné recepty – vše v souladu s dietou při těhotenské cukrovce. Součástí je vzdělávací program, respektující specifika onemocnění a potřeby žen s gestačním diabetem při sledování jejich kompenzace odborníkem. Program podporuje a edukuje ženy nejen v oblasti stravování a self-monitoringu. Získají i mnoho informací souvisejících s kojením, porodem apod., případně o faktorech prevence budoucího rozvoje diabetu 2. typu u nich i dítěte. Vše je dostupné přes webovou nebo mobilní aplikaci. Lze konstatovat, že DiaMáma je jedinečná svou funkcí i podporou žen s těhotenskou cukrovkou nejen v Česku. Jde o komplexního pomocníka pro všechny ženy s gestačním diabetem.
V budoucnu je plánována vícejazyčná verze (ENG) a expanze na zahraniční trhy. Více informací lze nalézt na stránkách www.diamama.cz.
Zpracovali Jitka Drápalíková a Martin Doležal