Co nám přinese rok 2024? Povzbudí evropské iniciativy k rozvoji digital health a nastartuje dosud spíš rozpačité a váhavé změny v Česku? Pootevře se v roce 2024 nová éra, která by v Evropě přinesla významné změny a podporu inovace do digitalizace zdravotnictví?
Pandemie COVID-19 urychlila expanzi digitálních zdravotnických technologií, ale přesto se zdá, že vývoj a investice stagnují. Jedním z důvodů může být přetrvávající nejednotné právní prostředí v EU i v jednotlivých státech, navíc důsledně regulované přísnými předpisy pro zpracování osobních údajů. Příští rok by snad měl přinést předpisy, které digitalizaci zdravotnictví významně promění.
Legislativní iniciativy pro transformaci digitálního zdravotnictví
V roce 2024 by měla být v Evropské unii zahájena řada legislativních iniciativ k transformaci digitalizace zdravotnictví. Do sektorů zdravotnictví a vědy směřují legislativní návrhy, které mají napomoci digitální transformaci. Jejich cílem je podpora digitálních řešení s umělou inteligenci tak, aby přinesla zlepšení výsledků zdravotní péče a zajistila bezpečnost pro pacienty. Zahrnují širokou škálu aplikací, od zpracování rozsáhlých klinických dat po podporu zdravotnických profesionálů pomocí strojového učení, robotiky a dalších inovací. Regulace by měly přispět ke snížení zátěže zdravotníků a usnadnit přístup k pacientským datům.
Pojďme se na ně podívat blíže.
Evropský prostor pro zdravotní data a jeho význam pro digitální zdravotnictví
Evropský prostor pro zdravotní data (European Health Data Space – EHDS) představuje klíčový prvek v evropské datové strategii. Cílem je tvorba právního rámce pro přístup a výměnu zdravotních údajů s důrazem na kvalitu a interoperabilitu. Skutečně velký potenciál EHDS je ve využití anonymizovaných zdravotních údajů pro výzkum a vývoj s podporou AI v oblasti zdravotnictví. EHDS zatím postupuje schvalovacím procesem a očekává se, že bude kompletní až během roku 2025.
Zákon o umělé inteligenci v digitálním zdravotnictví
Očekává se, že nový Zákon o umělé inteligenci (The EU’s Artificial Intelligence Act – EU AIA) bude mít na oblast digitalhealth v EU významný dopad. AIA se zaměřuje na regulaci zdravotních řešení s technologiemi strojového učení a jejich nasazení ve zdravotnictví a vědě. Tvůrci zároveň předpokládají posílení důvěry občanů EU v AI řešení, včetně lékařských technologií založených na AI.
Německé legislativní iniciativy a jejich vliv na digital health
U našich německých sousedů je patrná snaha být v popředí evropských zemí s potřebnou legislativou. Probíhá zde několik legislativních iniciativ. Nejdůležitější z nich jsou digitální zákon The Digital Act (Digital-Gesetz neboli DigiG) a zákon o používání zdravotnických údajů The Health Data Use Act (Gesundheitsdatennutzungsgesetz neboli GDNG), které by měly být platné již v únoru 2024.
Cílem digitálního zákona DigiG je usnadnit lékařům a pacientům každodenní lékařskou péči zavedením digitálních řešení, jako je elektronická žádost pacienta (ePA) a elektronické recepty, které se používají a spravují prostřednictvím aplikací německých zdravotních pojišťoven. Digitální zákon rovněž podporuje zavedení videokonzultací a telemedicíny tím, že usnadňuje využívání videokonzultací a umožňuje lékárnám nabízet asistovanou telemedicínu.
Česká cesta v digitalizaci zdravotnictví
I v Česku si rok 2024 zaslouží pozornost kvůli nové legislativě, která pomůže posunout rozvoj digitálních služeb v českém zdravotnictví. Od 1. ledna 2024 nabývá účinnost Novela zákona o elektronizaci zdravotnictví, která mimo jiné přináší definici telemedicíny a základní právní rámec pro poskytování telemedicínských zdravotních služeb. Pacientům umožňuje sledovat svůj zdravotní stav pomocí například prostřednictvím aplikací na internetu nebo pro mobilní telefony.
Novela také zavádí možnost sdílení údajů z elektronické zdravotnické dokumentace mezi poskytovateli zdravotních služeb. To má usnadnit koordinaci péče o pacienty a zlepšit kvalitu poskytovaných služeb.
Novela také upřesňuje úpravy Národního zdravotného informačního systému (NZIS), který je základním informačním systémem v oblasti zdravotnictví. Stanovuje, že údaje z elektronické zdravotnické dokumentace n NZIS mohou být sdíleny pro účely vědy a výzkumu nebo pro účely poskytování zdravotních služeb v zahraničí.
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost předal do legislativního procesu návrh zákona o kybernetické bezpečnosti. Jeho přijetí by mělo přispět k naplnění směrnice NIS2 a posílit bezpečnost dat v citlivém za zranitelném sektoru zdravotnictví.
Rok nadějí
Rok 2024 tedy představuje významný přelom pro digitální zdravotnictví v Evropě. Legislativní iniciativy, jako Zákon o umělé inteligenci, Evropský prostor pro zdravotní data a legislativní reformy v jednotlivých evropských zemích včetně Česka, mají potenciál přispět k digitalizaci zdravotnictví a transformaci postupů zpracování a využití zdravotní dat. S přijetím a implementací těchto opatření se očekává, že digitální zdravotnictví bude bezpečnější, lépe regulované a připravené k přijetí inovací, zvyšujících komfort a kvalitu péče o pacienty.