Rok 2025 může být pro oblast digitalizace zdravotní péče z mnoha pohledů přelomový. Podobně jako u nás pracují po celém světě poskytovatelé zdravotní péče pod trvale rostoucím tlakem kvůli nedostatku personálu, kvůli stárnutí populace nebo rostoucí poptávce po zdravotní péči. Také rostoucí důraz na efektivní ekonomiku a ekologickou udržitelnost se sektoru zdravotnictví nevyhýbá. Přinášíme deset trendů, které v příštím roce způsob poskytování zdravotní péče mohou měnit.
1. Generativní umělá inteligence: Virtuální asistent pro zdravotníky
Nezbytností pro zdravotnické organizace se stává vyšší úroveň digitalizace a automatizace, která jim může pomoci řešit problémy s personálem. Silným nástrojem ke zjednodušení administrativy a ke zrychlení procesů tak může být generativní AI. V roce 2025 se očekává její širší nasazení tak, aby pomohla lékařům například zorganizovat klinické poznámky, urychlit diagnostiku a zjednodušit komunikaci mezi týmy. Příkladem je využití AI v onkologii, kde může zpracovávat historické zdravotní záznamy a poskytovat mezioborovým lékařským týmům rychlý přehled o pacientově stavu.
2. Zjednodušení složitých diagnóz s pomocí AI
AI se stává důležitým nástrojem i pro diagnostiku. Díky ní mohou odborní lékaři provádět náročné diagnostické úkony. Například AI v kardiologii nebo v pneumologii pomáhá lékařům interpretovat RTG nebo CT snímky, což zvyšuje dostupnost péče a snižuje riziko chyb. AI také napomáhá významnému trendu virtualizace diagnostických zdravotnických přístrojů, kdy jejich úlohu může přebírat certifikovaný software.
3. Revoluce v chirurgii: Miniinvazivní postupy
Miniinvazivní chirurgické zákroky se stávají stále běžnějšími. Tyto metody zajišťují rychlejší zotavení, méně komplikací a nižší riziko pro pacienty. Pokroky v oblasti obrazem řízené léčby umožňují zlepšit péči, například při léčbě cévních mozkových příhod.
4. Komplexní pohled na pacienta nejen v kritické péči
V kritické péči je rychlost a kvalita shromažďování pacientských dat klíčová. Otevřené ekosystémy a interoperabilita zdravotních technologií umožní lékařům přístup k úplnému obrazu pacienta v reálném čase. Integrace různých systémů a zařízení přinese zlepšení v monitorování a poskytování péče, což bude v roce 2025 dále rozšířeno například díky zavádění požadavků EHDS nebo pokroku v analýze dat.
5. Doma jako v nemocnici
Posun směrem k péči poskytované mimo nemocnice je jedním z klíčových trendů. Virtualizační programy „Hospital@home“ rostou a pacienti tak mohou dostávat kvalitní péči přímo doma. To pomůže šetřit nemocniční kapacity a další zdroje. V roce 2025 se očekává rozvoj vzdáleného monitorování a umělé inteligence, která pomůže k bezpečnější a efektivnější domácí péči.
6. Telemedicína
Telemedicína se během pandemie COVID-19 stala běžným nástrojem. Dnes však dostává nový význam zejména v oblastech s nedostatkem odborníků, kde nabízí možnost zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Technologie jako videokonzultace a vzdálené monitorování umožňují přístup k péči i na odlehlých místech. Příkladem je telemedicína v Indii, která ve vzdálených oblastech pomáhá těhotným pacientkám a ženám v šestinedělí získat potřebnou péči.
7. Rodičovství podpořené daty
Digitální nástroje se stále častěji využívají i v péči o děti. Rodiče mají přístup k chytrým zařízením, které sledují zdravotní stav jejich dětí. To jim umožňuje monitorování životních funkcí ale také například predikci vzorců chování. Tento trend bude v roce 2025 posilovat, kdy více rodičů využije nositelné technologie pro zajištění bezpečí a zdraví svých dětí.
8. AI a udržitelnost
Využití AI v oblasti zdravotnictví není jen o zlepšení péče, ale také o zajištění udržitelnosti. S rostoucí ekologickou odpovědností zdravotnické sektory začínají hledat způsoby, jak svoji uhlíkovou stopu snižovat. AI může poskytovatelům zdravotní péče pomoci s optimalizací energetické spotřeby a tak snížit ekologický dopad zdravotnických zařízení.
9. Snižování emisí v dodavatelských řetězcích
Až 71 % uhlíkové stopy ve zdravotnictví přitom pochází z dodavatelských řetězců. V roce 2025 se očekává, že zdravotnické organizace budou aktivně spolupracovat s partnery na snižování emisí a zajištění udržitelného rozvoje v rámci celého výrobně dodavatelského řetězce. Tento trend nejen pomůže snižovat ekologický dopad, ale může také pomoci pozitivně ovlivnit finanční výkonnost organizací.
10. Zdravotnické technologie jako nástroj k posílení rovnosti a dostupnosti péče
Jedním z hlavních trendů bude zlepšování přístupu ke zdravotní péči pro všechny, bez ohledu na jejich geografickou polohu nebo ekonomické možnosti. Díky telemedicíně, vzdálenému monitorování a dostupným mobilním technologiím mohou i pacienti z chudších nebo odlehlých oblastí získat kvalitní péči.
Těšme se tedy na rok 2025, který podle předpovědí bude pro oblast zdravotních technologií rokem inovací. Ty nám mohou přinést efektivnější, dostupnější a udržitelnější péči. Technologie nejen zjednoduší procesy, ale také umožní personalizovanější přístup k péči a pomohou řešit globální výzvy, jakými jsou nedostatek zdravotnických pracovníků nebo ekologické výzvy v oblasti zdravotní péče.
Zpracoval Petr Moláček dle Philips.com