Jak pomáhají moderní technologie s měřením naší kondice? Umí změřit sportovní výkon, ale uhlídají i prevenci. Podpoří i psychiku ve stavu vyhoření a permanentního stresu.
Hlavními taháky dvoudenní akce budou moderní digitální technologie určené pro využití v medicíně a k řízení zdravějšího životního stylu. Stejně jako loni budou mít návštěvníci unikátní možnost vyzkoušet si ty nejzajímavější technologie přímo na místě.
Pro čtenáře CHIP vstupenky se slevou 50 % můžete zakoupit na https://vystavalifmat.cz/ po zadání kódu CHIPX23.
Veřejnost může navštívit bohatý program přednášek a workshopů, na témata:
- prevence kardiovaskulárních či onkologických onemocnění,
- Homeofoody – komplexní řešení deficitu nutrientů v současné populaci,
- dopad chrápání a spánkové apnoe na zdraví,
- nejnovější technologie Longevity,
- VR a budování psychické odolnosti,
- mapování mozku a tréninkové přístupy k učení.
Na interaktivní výstavě LIFMAT můžete bezplatně:
- vyzkoušet široké spektrum měřících zařízení pro sledování např. pohybové aktivity a vitálních funkcí,
- nechat si změřit krevní cukr, cholesterol, saturaci kyslíkem, EKG atd.,
- zjistit, v jaké kondici je vaše duševní zdraví (loono.cz),
- zhlédnout oceněný 25 minutový film ve Virtuální realitě,
- ochutnat doplňky stravy zajišťující bilanci potřebných látek a superpotraviny a mnoho dalšího.
Součástí odborného programu je také unikátní „speed dating“ s tvůrci různých inovačních projektů (organizačně zaštituje Středočeské inovační centrum) a technologický Hackathon na téma umělé inteligence v medicíně.
V odborné části nás čeká 10 tematických přednáškových bloků s téměř 70 přednáškami. Ty se budou věnovat například kardiologii, rehabilitaci, diabetologii, obezitologii nebo sportu. Přednášky přitom cílí především na zdravotníky, lékaře, zástupce zdravotnických institucí nebo odborníky na digitální technologie. Témata se budou v přednáškách, prezentacích, workshopech a v interaktivní výstavě navzájem prolínat.
Organizátoři akce LIFMAT vnímají oblast digitální medicíny, jako obor s velkou dynamikou. Díky pestrému programu cílí jak odborníky z oblasti zdravotnictví nebo technologií, tak na širokou veřejnost. Lékaři, pacienti, startupisté, vývojářské firmy a další organizace mohou diskutovat na téma využití digitálních technologií v produktivní léčbě civilizačních chorob, jako je například obezita, nebo Alzheimerova choroba.
Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) představí posun v aplikacích Virtuální reality
Národní ústav duševního zdraví je instituce výzkumně a klinicky se zabývající duševním zdravím. Na jejich stánku budou k vyzkoušení nejnovější projekty, které využívají brýle virtuální reality k učení či navození a pochopení pocitů.
Pomocí těchto brýlí si návštěvníci vyzkouší trénink paměti ve virtuálním městě, léčbu obsedantně-kompulzivní poruchy pomocí virtuálního domu nebo expoziční terapii pro vybrané fobie, jakými jsou například strach z výšek, otevřených prostranství nebo pavouků.
Film „Tmání“, natočený pro virtuální realitu, představí stavy deprese a kudy může vést cesta ven
Zažijte první český VR film Tmání v unikátní instalaci. Budete mít příležitost zhlédnout ve speciálních VR brýlích počin nominovaný na Českého lva v kategorii Nejlepší animovaný film.
Snímek režiséra Ondřeje Moravce dává skrze nové médium možnost nahlédnout, co se odehrává v hlavě člověka, který trpí depresemi a vyrovnává se svými vnitřními démony. Spolu s hlavním hrdinou projdete interaktivním příběhem, v němž se můžete doslova dotknout jeho světa. Podáte mu pomocnou ruku a společně s ním objevíte i úlevnou sílu vašeho hlasu.
Tmání je česko-německý krátkometrážní (25 minut) animovaný film, který naznačuje budoucnost, kudy by se mohly ubírat moderní technologie v edukaci, diagnostice i intervenci psychických onemocnění.
Můžete si registrovat svůj půlhodinový slot a na výstavě nečekat fronty.
Kam postoupila AI diagnostika nemocí z oční sítnice AIREEN
Neinvazivní diagnostika z pouhého pohledu do vašeho oka je sen mnoha pacientů, kteří musí pro stanovení diagnózy překonávat mnoho nepříjemných procedur při současné technologické úrovni medicíny.
Společnost Aireen je držitelem několika prestižních ocenění v oblasti vývoje a inovací. Aireen se prosadila v diagnostice Diabetické retinopatie z oční sítnice – očního onemocnění spojeného s cukrovkou.
Citlivá kamera si bez jakýchkoliv nepříjemností vyfotí vaše oční pozadí a umělá inteligence vytrénovaná na tisících vzorků určí rizika konkrétní choroby s vyšší spolehlivostí než oční lékař. To vše za zlomek nákladů ve srovnání s platem lékaře. Navíc s nekonečnými možnostmi duplikace přístroje (u lékařů nám jejich duplikace s využitím vzdělávacích institucí zatím trvají mnohonásobně déle).
Úspěch v jedné diagnóze společnost nyní převádí do dalších oblastí diagnostiky, jako jsou příčiny vysokého krevního tlaku, AMD, rizika Infarktu, oční glaukom či rizika Alzheimerovy choroby.
Z očního pozadí se dají tendence a pomalý nástup těchto nemocí vyčíst dokonce v řádu let před zjevným propuknutím nemoci. Díky takovému náskoku může být zásah mnohem šetrnější a leží téměř na hraně mezi léčbou a prevencí.
Kdo monitoruje stravu, ten se zlepšuje – Kalorické tabulky
Společnost Dine4Fit provozuje aplikaci Kalorické tabulky (https://www.kaloricketabulky.cz/), kterou si stáhlo již přes 5 milionů uživatelů. Přibližně jeden milion osob používá ve vlnách aplikace stále.
Používání kalorických tabulek a podrobné sledování přijímaných živin neslouží jen k dodržování diety. Aplikace může fungovat i při fitness tréninku nebo jen jako citlivá zpětná vazba pro pomalé nenásilné změny stravovacích návyků a nápravu zlozvyků moderního životního stylu.
Kalorické tabulky umožní ukládat veškeré snědené potraviny, vytvořit vlastní jídelníček, sdílet recepty a analyzovat kalorie tak, aby uživatel získal profesionální přehled.
Přednáška odhalí statistiky, jaká pozitiva přineslo uživatelům používání tohoto moderního a hravého nástroje a jaké překvapivé efekty se podepsaly na pozitivních změnách zdraví uživatelů.